Музейний захід в книгарні «Є»


    8 листопада 2019 року, напередодні Всеукраїнського дня працівників культури і майстрів народного мистецтва (9 листопада), художньо-меморіальний музей О.О.Осмьоркіна провів цікавий культурно-мистецький захід в книгарні «Є», яка нещодавно відкрилася в місті Кропивницькому на вул. Дворцовій, 31 і вже стала досить популярним місцем спілкування шанувальників друкованого слова.
    Ініціатором заходу став відомий в нашому місті популяризатор пізнавального туризму, кандидат географічних наук, викладач з багаторічним стажем на природничо-географічному факультеті Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, а нині директор книгарні Андрій Домаранський, який запропонував презентувати книгу Нільса Бюттнера «Ієронім Босх: видіння та кошмари» харківського видавництва «Фабула» 2019 року і тим самим започаткувати своєрідний мистецький лекторій для всіх, хто цікавиться образотворчістю.
    Досить знаково, що таку пропозицію отримав саме провідний науковий співробітник музею Андрій Надєждін, адже він і митець - заслужений художник України, і фаховий мистецтвознавець – випускник Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури, і досвідчений музейний науковець.
    Андрій Надєждін, підготувавши яскраву, насичену численними ілюстраціями та світлинами, презентацію для повноцінного атрактивного сприйняття своєї розповіді, не просто представив дослідження сучасного німецького історика мистецтв Нільса Бюттнера, який є фахівцем з німецької та голландської культур, до того ж займається вивченням фольклору, історії книжкової ілюстрації та археології, про одного й з найзагадковіших художників – нідерландського живописця, відомого майстра Північного Відродження Ієроніма Босха, про життя якого на рубежі ХУ-ХУІ ст. майже не має свідчень, і про фантасмагоричні твори якого, а їх збереглося не більше двадцяти, існує чимало домислів і неоднозначних мистецтвознавчих трактувань, а й провів аналогію з художниками вже ХХ ст. – послідовниками творчості та живописної філософії талановитого митця, серед яких і наші земляки – члени Національної Спілки художників України, лауреати обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна в номінації «новітні спрямування» неперевершений графік кропивничанин Володимир Кир’янов, який, на жаль, рано пішов з життя, і художник з селища Олександрівки, що на Кіровоградщині, Федір Лагно, який нині успішно займається книжковою ілюстрацією.
    І все ж, на питання - «Як зрозуміти Ієроніма Босха?», яким, власне, й був означений захід, Андрій Надєждін чесно відповів, що не знає, не дивлячись на те, що не раз і сам намагався відтворювати в своїх живописних та графічних роботах «босховські» теми, сюжети й образи, зазначивши, що будь-який твір мистецтва – чи то художній, чи літературний, чи музичний, слід сприймати саме в часі, коли вони були написані, зважаючи на тодішній світогляд, релігійні вірування, панівні традиції, цінності і взагалі сприйняття життя з усіма його суперечностями. Як не дивно, але така відвертість художника й мистецтвознавця не лише спонукала слухачів до розмови, серед яких були й вчителі, а й викликала бажання завітати до місцевих художніх музеїв, аби спробувати особисто зрозуміти той таємничий сенс буття в картинах майстрів живопису.
    На завершення заходу директор музею Віта Чернова подякувала директору книгарні «Є» Андрія Домаранського за пропозицію презентувати художній альбом і висловила сподівання на подальшу творчу співпрацю.


p3523m.jpg (7628 bytes) p3524m.jpg (3889 bytes)
Афіша заходу Книга. Нільс Бюттнер «Ієронім Босх: видіння та кошмари». – Харків: Фабула, 2019. – 144 с.: 48 кольор. іл.

p3525m.jpg (7586 bytes) p3526m.jpg (7740 bytes) p3537m.jpg (7152 bytes) p3538m.jpg (11035 bytes)
Художник і мистецтвознавець Андрій Надєждін презентує книгу Виступ директора музею Віти Чернової Директор книгарні «Є» Андрій Домаранський, мистецтвознавець Андрій Надєждін та учасники заходу

p3529m.jpg (7170 bytes) p3530m.jpg (7527 bytes) p3535m.jpg (14037 bytes)
p3532m.jpg (8629 bytes) p3533m.jpg (8709 bytes) p3536m.jpg (12976 bytes)

Під час презентації книги