Мистецтвознавчі читання
«Абстракції в творчості художників-земляків»


    26 листопада 2020 року в художньо-меморіальному музеї О.О.Осмьоркіна відбулися традиційні «Мистецтвознавчі читання до дня народження О.О.Осмьоркіна» на тему: «Абстракції в творчості художників-земляків».
    В зв’язку з встановленням карантину та відповідно забороною проведення всіх масових заходів, науково-просвітницький проєкт проводився заочно-дистанційно і доповіді його учасників з відповідними ілюстраціями представлені на веб-сайті музею у розділі «Вибрані події».
    Тема цьогорічних «Мистецтвознавчих читань» обрана невипадково, адже Олександр Осмьоркін писав в своїх спогадах: «Я пройшов весь шлях аналітичних пошуків в живопису. Тут були і імпресіонізм, і кубізм, і т.ін.». Саме про мистецькі пошуки видатного майстра живопису Олександра Осмьоркіна на початку його творчості йде мова в підготовлених доповідях провідного наукового співробітника музею, фахового мистецтвознавця та заслуженого художника України Андрія Надєждіна «Олександр Осмьоркін в мистецькому житті Київа початку 1910-х років. Формування творчого світогляду» та головного зберігача фондів музею музичної культури імені Кароля Шимановського, знаного краєзнавця Олени Классової «Вплив нових тенденцій європейського живопису кін.19 – поч. 20 ст. на ранню творчість Олександра Осмьоркіна».
    Про сучасних художників Кіровоградщини – народного художника України Михайла Надєждіна, заслужених художників України Наталю Федоренко, Григорія Гнатюка та Андрія Надєждіна, членів Національної Спілки художників України Ігоря Смичека, Федора Лагна, Андрія Хвороста та Ольгу Пунгіну, живописця Володимира Остроухова, твори яких означені безпредметністю, абсолютизацією враження і самовираження засобами геометричних фігур, ліній та кольорових плям, представили мистецтвознавчі дослідження студенти художньо-графічного відділення мистецького факультету Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка на чолі з науковим керівником кандидатом мистецтвознавства, доцентом кафедри образотворчого мистецтва та дизайну Оленою Кириченко, яка підготувала доповідь «Візуальна мова абстрактної форми в темах і образах митців Кіровоградщини».
    Для багатьох шанувальників абстрактного живопису стануть своєрідним відкриттям мистецтвознавчі розвідки про випускників Дніпропетровського державного художнього училища імені Євгена Вучетича, нині членів Національної Спілки художників України Оксану Журавель (Надєждіну) та Володимира Товкайла.
    Про особливості індивідуального художнього почерку мисткині з талановитої родини художників Надєждіних та її доробки нефігуративного мистецтва, що утверджують принципи вільного творчого пошуку і є асоціативно-знаковим сприйняттям образів сучасності, розповідається в доповіді «Абстрактний світ живопису Оксани Журавель (Надєждіної)», яку підготував її брат Андрій Надєждін.
    Неординарним мистецьким поглядом на творчість художника Володимира Товкайла з міста Світловодська, якого вважають представником символіко-філософської течії в українському живопису, є доповідь молодої художниці, яка активно займається педагогічною діяльністю на посаді завідувачки відділу образотворчого мистецтва Дитячої школи мистецтв міста Кропивницького, Ольги Краснопольської «Символіка живопису Володимира Товкайла».
    Більшість з художників, творчість яких стала предметом досліджень учасників «Мистецтвознавчих читань», є лауреатами обласної премії в сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна в номінації «новітні спрямування».


p4598m.jpg (8226 bytes) p4599m.jpg (9420 bytes)
Буклет-Програма «Мистецтвознавчі читання
до дня народження О.О.Осмьоркіна» на тему:
«Абстракції в творчості художників-земляків»

Програма науково-просвітницького проекту


Надєждін Андрій
«Олександр Осмьоркін в мистецькому житті Київа початку 1910-х років.
Формування творчого світогляду»

Классова Олена
«Вплив нових тенденцій європейського живопису кін.19 – поч. 20 ст.
на ранню творчість Олександра Осмьоркіна»

Кириченко Олена
«Візуальна мова абстрактної форми
в темах і образах митців Кіровоградщини»

Надєждін Андрій
«Символіка абстрагованої реальності в творчості народного
художника України Михайла Надєждіна»

Вишняк Анна
«Образи та символи в батиках заслуженого
художника України Наталії Федоренко»

Ніконова Крістіна
«Істина в абстракції: символічна творчість Федора Лагна»

Ткаченко Роман
«Виразність кольору та композиції живопису
Володимира Остроухова»

Надєждін Андрій
«Абстрактний світ живопису Оксани Журавель (Надєждіної)»

Шаповал Олександра
«Абстрактно-символічна образність живопису
Михайла Надєждіна»

Краснопольська Ольга
«Символіка живопису Володимира Товкайла»

Пенязь Тетяна
«Архітектура вернакуляра в Кропивницькому»