Бієнале «Велюровий кіт» імені Андрія Ліпатова - 2020


    9 листопада 2020 року в художньо-меморіальному музеї О.О.Осмьоркіна відбулася презентація віртуальної виставки творів учасників Першого Бієнале наївного мистецтва та мистецтва примітивізму «Велюровий кіт» імені Андрія Ліпатова до Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва.
    В зв’язку з встановленням карантину та відповідно забороною проведення всіх масових заходів, мистецький проєкт проводився заочно і твори учасників представлені на веб-сайті музею у розділі «Бієнале «Велюровий кіт» імені Андрія Ліпатова».
Експозицію віртуальної виставки складають 227 творів 55 митців з різних міст нашої держави – Київа, Одеси, Чернівців, Тернополя, Миколаєва, Полтави, Могилів-Подільського, Кременчука, Ірпіня, Миргорода, Світловодська, Знам’янки і звичайно Кропивницького, а також селищ Олександрівки, Казарні, Трепівки та Скалева Кіровоградської області.
    Пріоритетними завданнями Бієнале є сприяння розвитку самодіяльної та професійної творчості, заснованої на зверненні до народних мистецьких традицій, форм міського та сільського фольклору, виявлення та підтримка талановитих митців, працюючих у мистецьких напрямках наїву та примітивізму.
    Тому його учасниками стали як відомі професійні художники – народний художник України Михайло Надєждін (м. Кропивницький), заслужені художники України Юрій Кафарський (м. Могилів-Подільський Вінницька обл.), Андрій Надєждін та Сергій Шаповалов (м. Кропивницький), заслужений майстер народної творчості України Олександра Пренко (м. Кропивницький), знакові постаті сучасного українського образотворчого мистецтва живописці Володимир Кабаченко (м. Одеса) та Анатолій Фурлет (м. Чернівці-Київ), члени Національних Спілок художників та майстрів народного мистецтва України, так і художники-аматори, різні за фаховою освітою – інженери, журналісти, психологи, бібліотекарі, фотографи, математики та мовознавці, які успішно реалізуються в образотворчому мистецтві. Є серед учасників Бієнале і вчителі образотворчого мистецтва, а також студенти мистецького факультету Центральноукраїнського державного педагогічного університета ім. В.Винниченка.
Вік учасників також є показовим – від 17 років до 85-ти, що дає змогу в повній мірі осягнути різноплановість сучасного українського образотворчого мистецтва.
    Всім учасникам Першого Бієнале організаторами були надіслані Дипломи та інформаційні каталоги, а кропивничани – заслужений художник України Сергій Шаповалов, член Національної Спілки майстрів народного мистецтва Юлія Малежик, майстриня декоративного шитва, лауреат обласної премії в галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка в номінації «декоративно-прикладне мистецтво» Людмила Кривенко, художниці Ольга Краснопольська, Ольга Шуляк та Анна Сілівейстрова завітали до музею і отримали їх особисто від директора музею Віти Чернової та провідного наукового співробітника заслуженого художника України Андрія Надєждіна, до речі, також учасника Бієнале.
    Приємно відзначити, що виставка мала значний резонанс в засобах масової інформації на місцевому та всеукраїнському рівні. Чимало відгуків надійшло від учасників Бієнале та від Марини Ліпатової - дружини митця, іменем якого названий арт-проєкт.
    Пропонуємо до Вашої уваги надіслані відгуки мовою оригінала:


    Марина Ліпатова (м. Кропивницький) – дружина художника Андрія Ліпатова:
«С радостью ознакомилась с оригинальными, талантливыми, необыкновенно интересными работами участников первой биеннале наивного искусства и искусства примитивизма. Каждая работа – неповторимая магия. Желаю всем участникам выставки реализации творческих идей, вдохновения и удачи! Благодарна всему коллективу художественно-мемориального музея А.А.Осмеркина, лично Вите Черновой и Андрею Надеждину, за разработку и реализацию уникального арт-проекта».
    Ірина Сомик-Пономаренко (м. Київ) – учасник Бієнале:
«На мій погляд, Бієнале наївного мистецтва та мистецтва примітивізму «Велюровий кіт», цікава, перш за все, наданою можливістю «професійним» та «непрофесійним» митцям представити свої роботи на всеукраїнському музейному рівні в одному інформативному просторі. Така акція, виводить на перший план внутрішній ідею творів, а у художників зтираються рамки умовної приналежності до якоїсь певної стилістики чи спільноти. Безумовно, високий рівень експозиції тримають відомі художники. Відвертий та потужний живопис Михайла Надєждіна, як завжди, захоплює та поглинає, виводить на якийсь інший, чистий рівень сприйняття. Водночас, віртуальна виставка, дає можливість ознайомитись з творами художників, що можливо ніколи не займались виставковою діяльністю, а їх творчі їдеї є непересічними. Також, хотілось би відмітити, фаховий підхід організаторів Бієнале, як у формулюванні концепціїї виставки, так і в представленні її у віртуальному форматі. По суті, організатори зробили міні сайт для кожного учасника бієнале, що дасть можливість в майбутньому аналізувати та систематизувати велику базу інформації певного зрізу українського мистецтва. Це дуже копітка, але важлива справа».
    Андрій Домаранський (м. Кропивницький) - арт-менеджер «Книгарні Є», співорганізатор інформаційної підтримки Бієнале:
«Як не крути, а наїв не лише дуже цікавий, а й надзвичайно дієвий жанр мистецтва і творчість Андрія Ліпатова - очевидне тому свідчення. Він краще за томи краєзнавчих праць і географічних мап, увиразнив історію і географію міста Кропивницького. Започаткувати Бієнале наївного мистецтва та мистецтва примітивізму саме у місті Ліпатова чудова ідея: важлива і вчасна. Щира вдячність людям художньо-меморіального музею ім. О. Осмьоркіна за такий розкішний подарунок в ці лихі часи!»
    Олеся Гудима (м. Тернопіль) – учасник Бієнале:
Безмежно вдячна оргнізаторам Бієнале (Віта Чернова, Андрій Надєждін, Оксана Журавель) – за те, що дали змогу експонувати картини (онлайн) #olesyahudyma в Osmerkin Museum. Відчуття присутності там, в цей час, наповнює моє серце радістю!!!
    Оксана Журавель (Надєждіна) – добровільний помічник-співорганізатор Бієнале, член Національної Спілки художників України, викладач художнього класу Таращанської музичної школи Київської обл.:
«Для мене «Велюровий кіт» - це проект про пам’ять, про художника Андрія Ліпатова, якого багато хто знав особисто. Велюровий кіт, який усе пам’ятає: віконця, кватирки, ларьки, базарні ряди, випадкових перехожих, вулиці міста, де жив художник. Наївне мистецтво зберігає первозданність, в якій індивідуальна пам’ять художника з часом стає пам’яттю народу. Серед робіт, своєрідний щоденник хитрих сновидінь Олександра Ляпіна. Чи живе художник у цьому сні, чи згадує кожного разу, коли просинається... Переглядаючи виставку, ми згадуємо Яну Дябіну-Товкайло з тендітним щастям у чистих локальних плямах. Завтрашне сьогодні, це учора. Так звично і рухаємося ми з минулого у майбутнє, міркуючи про плинність життя, що знаходить відгук у роботах Ірини Сомик-Пономаренко. Спогади, як сховище національних традицій та власних переосмислень є невід’ємною частиною робіт Людмили Богдан, Володимира Кабаченка, Анатолія Фурлета, Михайла і Андрія Надєждіних, Леоніда Павленка, Володимира Товкайла. Вітаючи з виставкою художників, хочу привітати і організаторів. Ваша методична і високопрофесійна робота досягла результату! Це - перша Бієнале, маємо надію на продовження...»
    Анатолій Фурлет (м. Чернівці – Київ) – учасник Бієнале, член Національної Спілки художників України:
«Це просто прекрасно, що в Україні з’явився такий амбітний проект, в якому і я маю честь приймати участь. Для мене Наів, як частина мистецтва примітивізму - є неоціненною всесвітньою скарбницею, з якої часто-густо черпають натхнення художники-професіонали. То є те чисте джерело творчості, яке не засмічене різними «ізмами». Це - частина образної творчості мого народу, будучи тісно пов’язана з усною народною творчістю (казки, легенди, пісні і т.д.), являє світу глибинні українські сенси. Бажаю проекту багато приємних, несподіваних відкриттів».
    Самарцева Олександра (м. Луганськ - Миргород, Полтавська обл.) – учасник Бієнале, член Національної Спілки письменників України:
«Шановні організатори виставки, велике спасибі за організацію такого чудового заходу і за увагу до моїх творів! Бажаю Вам і надалі натхнення, творчої наснаги і всіх життєвих гараздів!»
    Малежик Юлія (м. Кропивницький) – учасник Бієнале, член Національної Спілки майстрів народного мистецтва України, кандидат педагогічних наук:
«Формат виставки для мене незвичайний, однак, на мою думку – для більшості із учасників, в сучасних умовах і обмеженнях… Чудова подача, вирішення і дизайн! Бажаю і надалі удосконалюватись у цьому напрямку, але сподіваюсь на наступні роки проведення Бієнале у звичайному форматі. Дякую організаторам і злагодженому колективу!»


p4600m.jpg (11529 bytes)
Каталог
Бієнале

p4601m.jpg (19653 bytes) p4602m.jpg (6731 bytes)
Дипломи та каталоги учасників Бієнале Заслужений художник України Сергій Шаповалом та директор музею Віта Чернова

p4603m.jpg (6346 bytes) p4604m.jpg (5796 bytes) p4605m.jpg (6427 bytes) p4606m.jpg (6287 bytes) p4607m.jpg (6389 bytes)
Провідний науковий співробітник Андрій Надєждін вручає дипломи і каталоги художницям Ользі Краснопольській та Юлії Малежик Учасники Бієнале Ольга Шуляк, Людмила Кривенко, Анна Сілівейстрова