До Дня Конституції України


    25 червня 2021 року в художньо-меморіальному музеї О.О.Осмьоркіна відбулася публічна лекція-презентація на тему: «Історія Української державної символіки» до Дня Конституції України (28 червня), яку провів провідний науковий співробітник музею заслужений художник України Андрій Надєждін.
    Наша країна має багатовікову історію конституційного процесу. Знаменита Конституція Пилипа Орлика була укладена в 1710 році і за оцінками істориків стала однією з перших європейських конституцій нового часу, але чинності, однак, так і не набула. Ця історична подія сталася 28 червня 1996 року в незалежній Україні. Ухвалення Конституції закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність, стало важливим кроком у забезпеченні прав людини та громадянина, сприяло становленню України як самостійної та незалежної держави і повноправного суб’єкта міжнародних правових відносин.
    Під час лекції, присвяченої 25-річчю ухвалення Конституції України, фаховий мистецтвознавець Андрій Надєждін зауважив: «Згідно зі статтею 20 Конституції України державними символами нашої держави є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України. Українська державна символіка формувалася протягом тисячоліть і належить до найбагатших та найзмістовніших символічних систем людства. Існує понад тридцять версій, які пояснюють походження та інтерпретують значення тризуба. І лише з набуттям Україною незалежності в 1991 році символ тризуб і синьо-жовті кольори прапора повернулися на своє чільне місце геральдичної мапи України».
    Вибір теми лекції, яка супроводжувалася цікавими кольоровими ілюстраціями, невипадковий і є знаковим. У 2015 році до Дня Конституції музей презентував тематичну виставку «Геральдика Кіровоградщини», влаштовану спільно з Кіровоградським обласним відділенням Українського Геральдичного Товариства. Місцевими геральдистами розроблені системи відзнак і нагород області, ініційовано створення геральдичної комісії Кіровоградської обласної ради та топонімічної комісії Кропивницької міської ради, разом з обласними організаціями Національних Спілок архітекторів та художників України у 2002 році засновано обласну премію в галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка, якою відзначаються кращі розробки гербової та прапорної символіки міст, районів і сіл Кіровоградщини.
    Вивчаючи історію своєї держави та шануючи традиції українського народу, ми впевнені в сьогоденні та майбутньому, в якому задекларовані в Конституції права стають реальністю і кожен громадянин України відчуває, що його життя, здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека дійсно визнані найвищою цінністю, що і є ознакою демократичної держави.


p4633-01m.jpg (12293 bytes) p4633-02m.jpg (11709 bytes) p4633-03m.jpg (11069 bytes) p4633-04m.jpg (11451 bytes)

Під час публічної лекції-презентації до Дня Конституції України