Виставка презентує твори яскравого і самобутнього художника - учня професора живопису О.О.Осмьоркіна, живописця, графіка, скульптора Йосипа Наумовича Вайсблата, які передав до фондів художньо-меморіального музею О.О.Осмьоркіна в 2012 році, в рік відзначення 120-річчя з дня народження О.О.Осмьоркіна, кандидат технічних наук, дослідник проблем історичної топографії Бабиного Яру киянин Лев Євгенович Дробязко.
    Живописні та графічні твори з музейного зібрання доповнюють постери з фото-документальними матеріалами карної справи Й.Н.Вайсблата, порушеної проти нього радянськими каральними органами в 1951 році, над вивченням яких в Московському архіві ФСБ Російської Федерації працював в 2010-х рр. внучатий племінник художника, історик мистецтва та видавець Артур Йосипович Рудзицький, який виклав свої записи у статті «Искать, дерзать, мыслить. Дело художника Иосифа Вайсблата по материалам архива НКВД-КГБ», опублікованій в журналі «Антиквар» №1 2014 року. Фрагменти оригінального тексту допитів Й.Н.Вайсблата в застінках в’язниці в Лефортово в Москві, а також сторінки життя з документальною точністю ілюструють репродукції творів митця із серій: «Арешт», «Бабин Яр», «ГУЛАГ», «Моє життя», люб’язно надані для виставки Неллі Аронівною Дробязко.
    Йосип Наумович Вайсблат народився в Києві 2 березня 1897 року в сім’ї видатного богослова - головного рабина Києва Н.Я.Вайсблата (1864 - 1925). В родині було 11 дітей, серед братів художника відомі діячі культури та науки, зокрема - видавець, перекладач та мистецтвознавець В.Н.Вайсблат (1882-1945), доктор медичних наук С.Н.Вайсблат (1888–1965).
    Й.Н.Вайсблат закінчив Київське художнє училище, де навчався у 1912-1918 рр. в майстерні Ф.Г.Кричевського. У 1920 р. для продовження освіти переїхав до Москви та вступив до скульптурного класу С.В.Волнухіна і Б.Корольова в Вільних художніх майстернях (з 1921 р. ВХУТЕМАС - Вищі художньо-технічні майстерні), в той же час пройшов яскраву школу живопису в майстерні О.О.Осмьоркіна. Член Спілки художників РРФСР з 1937 р., Московської організації спілки художників (МОСХу). Учасник багатьох творчих виставок в Москві (1934, 1936, 1958 рр).
    На початку 1950-х рр. Й.Н.Вайсблата спіткала сумна доля багатьох представників творчої інтелігенції СРСР - арешт, слідство, роки сталінських таборів. Чотири роки (1951-1954) фізичних і моральних страждань, як політв’язень працював на будівництві Волго-Донського каналу, зоставили тяжкий слід в його житті. Художнику треба було відновлювати професійні навички і в цьому допомогло бажання творити, щоб образно, ясно і переконливо відобразити істинні реалії країни, в якій він жив.
     Йосип Наумович Вайсблат помер у Москві в 1979 році.
    Чимало робіт художника присвячено темі геноциду, який здійснили нацистський і комуністичний режими. На жаль, більшість творів художника безслідно зникли під час війни та арешту, а також осіли в приватним колекціях у Москві, США, Німеччині. Окремі роботи зберігаються в Самарському художньому музеї (Росія) та Інституті юдаїки (Київ).
    Тривалий час творчість Й.Н.Вайсблата взагалі було забуто. Лише після розпаду СРСР та утвердження незалежної України і вільного мистецького простору твори художника зайняли гідне місце в мистецтві і неодноразово експонувалися в київських галереях «Тадзіо» і «Мистець», музеї історії міста Києва, а також на виставках «Єврейська тематика у творах художників Києва» в «Українському домі» в Києві та «Єврейська культура в Україні» в Лондоні. В грудні 2001 року виставка живописних та графічних творів Й.Н.Вайсблата з приватної колекції Л.Є.Дробязка з успіхом презентувалася в художньо-меморіальному музеї О.О.Осмьоркіна напередодні відзначення 109-ї річниці з дня народження художника і педагога О.О.Осмьоркіна.
    Нинішня виставка присвячується пам’яті Лева Євгеновича Дробязка (1937-2017), який фактично був першим дослідником життя і творчості Й.Н.Вайсблата та доклав чимало зусиль для відновлення репресованого радянською владою імені митця в сучасному художньому світі.