Обласна премія у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна, заснована Кіровоградською обласною радою (Рішення від 19 квітня 2005 р. №409) на клопотання Кіровоградської обласної організації Національної Спілки художників України, присуджується:
    за досягнення визначних успіхів в образотворчому мистецтві та створення яскравих мистецьких доробків у різних видах образотворчого мистецтва (живопис, графіка, скульптура, монументальне, театрально-декораційне), які б утверджували національну традицію, зберігали основи класичного мистецтва, впроваджували новітні форми в образотворчому мистецтві, адаптовані до сучасності, були виконані на високому професійному рівні та здобули широке громадське визнання в Кіровоградській області та за її межами;
    за вагомі мистецтвознавчі або історичні дослідження розвитку образотворчого мистецтва Кіровоградщини, пропаганду та утвердження досягнень художників нашого краю;
    за вагомий внесок у справу розбудови мистецької освіти, створення оригінальних мистецько-освітніх навчальних програм та їх впровадження у навчальних закладах області.
    Премія встановлюється у трьох номінаціях: «національна традиція», «новітні спрямування», «мистецтвознавство та історія мистецтв».
    Щороку 8 грудня, в день народження О.О.Осмьоркіна, в приміщенні меморіального музею художника переможцям присвоюється звання «Лауреат обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна», вручається диплом установленого зразка, грошова частина премії, нагрудний знак лауреата премії, почесна відзнака обласної ради та обласної державної адміністрації – скульптура «Степовий орел».
    Претендентами на здобуття обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна у 2018 році згідно з рішенням журі від 7 листопада 2018 року визначені:


у номінації «національна традиція»

    ДАВИДОВ Валерій Миколайович (1954 р.н.), м. Кропивницький - член Національної Спілки художників України, старший викладач кафедри образотворчого мистецтва та дизайну мистецького факультету Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, закінчив Одеське державне художнє училище ім. М.Б.Грекова (1984) та Санкт-Петербурзький державний академічний інститут живопису, скульптури та архітектури імені І.Ю.Рєпіна (1993), учасник обласних та всеукраїнських художніх виставок - за серію портретів, створених в рамках Національного проекту «Українці в світі» (2008) та монументальний розпис Соборного храму Благовіщення Пресвятої Богородиці, м. Кропивницький, Соборна площа (2017-2018). Кандидатура висунута на здобуття премії Кіровоградською обласною організацією Національної Спілки художників України.
    ГРАБЕНКО Катерина Сергіївна (1990 р.н.), м. Світловодськ Кіровоградської обл. – художниця, закінчила Національний педагогічний університе ім. М.П.Драгоманова за спеціальністю «художник-викладач образотворчого мистецтва» (2014), учасник міських та всеукраїнських художніх виставок - за серію робіт останніх років. Кандидатура висунута на здобуття премії Світловодською міською громадською організаціэю «Наше місто».

у номінації «новітні спрямування»

    ПРОКОПЕНКО Микола Миколайович (1945 р.н.), м. Одеса – народний художник України, член Національної Спілки театральних діячів України, закінчив Одеському державне художнє училище ім. М.Б.Грекова (1971) та Київський державний художній інститут, нині Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури (1977), учасник всеукраїнських та міжнародних художніх виставок – за творчий доробок різних років. Кандидатура висунута на здобуття премії Кіровоградським обласним художнім музеєм.
    РУДИЙ Олег Михайлович (1970 р.н.), м. Мала Виска Кіровоградської обл. – художник, навчався в Кіровоградській школі підготовки керівників художньої самодіяльності за спеціальністю «керівник художньої самодіяльності та художник оформлювач» (1987-1988) та Московському заочному народному університеті мистецтв на факультеті образотворчого мистецтва (1991) – за творчий доробок останніх років. Кандидатура висунута на здобуття премії Кіровоградською обласною організацією Національної Спілки художників України.
    КРУТЬКО Вікторія Миколаївна (1975 р.н.), м. Світловодськ Кіровоградської обл. – художниця,навчалася в Харківському інженерно-будівельному інституті, нині Харківський національний університет будівництва й архітектури (1993-1996), закінчила Харківське державне художнє училище (1997), учасник міських та обласних художніх виставок - за серію робіт останніх років. Кандидатура висунута на здобуття премії Світловодською міською громадською організацією «Наше місто».

у номінації «мистецтвознавство та історія мистецтв»
    АВТОРСЬКИЙ КОЛЕКТИВ Кіровоградської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д.І.Чижевського: УШАКОВА Світлана Анатоліївна (завідувач відділу мистецтв) ІВАНЦОВА Людмила Вікторівна, ЯНЧУКОВА Елеонора Михайлівна
- за ідею та створення творчого проекту – серії альбомів «Надія Падурська. Любов до життя» (2015), «Григорій Гнатюк. Небелівські пасторалі» (2017), «Володимир Кир’янов. Реальність нереального» (2018). Кандидатура висунута на здобуття премії Кіровоградською обласною універсальною науковою бібліотекою ім. Д.І.Чижевського.
    СОЛОВЙОВА Наталія Геннадіївна (1987), м. Кропивницький – художниця, закінчила Кіровоградський інститут регіонального управління і економіки, художньо-технічний факультет (2008) та Київський національний університет будівництва і архітектури, архітектурний факультет (2012) - за створення наборів поштових листівок «Двері старого Єлисаветграда» (2017), «Башти та шпилі старого Єлисаветграда» (2018) із циклу «Архітектура старого Єлисаветграда». Кандидатура висунута на здобуття премії Кіровоградським обласним художнім музеєм.


    В залах музею представлена експозиція живописних та графічних творів народного художника України М.М.Прокопенка, художників О.М.Рудого, К.С.Грабенко, В.М.Крутько та кольорові фоторепродукції творчих доробків члена НСХУ В.М.Давидова, які яскраво відображають творчий почерк кожного митця. Мистецтвознавчі доробки авторського колективу у складі С.А.Ушакової, Л.В.Іванцової та Е.М.Янчукової, а також Н.Г.Соловйової представлені друкованими виданнями.