Обласна премія у галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка, заснована Кіровоградською обласною радою (Рішення від 31 травня 2002р. № 36) на клопотання Кіровоградської обласної організації Національної Спілки архітекторів України, Кіровоградського обласного відділення Українського геральдичного товариства, Кіровоградської обласної організації Національної Спілки художників України, присуджується:
   - за створення визначних житлово-цивільних та промислових архітектурних комплексів, будівель і споруд, робіт в галузі містобудування, ландшафтної архітектури, упорядженості міст, селищ, сіл, реставрації пам'яток архітектури і містобудування, що здобули широке громадське визнання в Кіровоградській області;
   - за вагомий внесок у розвиток геральдики та вексилології Кіровоградщини, значні здобутки у результаті архівних пошуків історичної спадщини символіки краю, створення нових науково обгрунтованих та виконаних на високому художньому рівні символів сіл, селищ, міст, районів, області та їх впровадження;
   - за створення значних творів декоративно-прикладного мистецтва (вишивка, килимарство, роботи в металі, склі, різьба по дереву, каменю, художньо-декоративне оздоблення інтер'єрів та екстер'єрів будівель, паркова скульптура, оздоблення фонтанів, в"їздів у населені пункти та ін.).
   Премія встановлюється у трьох номінаціях: „архітектура", „геральдика та вексилологія", „декоративно-прикладне мистецтво".
Щорічно, 1 липня, у День архітектури України переможцям присвоюється звання „Лауреат обласної премії у галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка", вручається диплом установленого зразка, грошова частина премії, почесна відзнака обласної ради та обласної державної адміністрації - скульптура „Степовий орел".
   Лауреатом обласної премії у галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка у 2012 році визначено:
   у номінації "архітектура"
   ПИРОГОВА АЛЛА ВЛАДИСЛАВІВНА
- член Національної Спілки архітекторів України, головний архітектор проекту ТОВ „Модерн" - за реконструкцію житлового будинку під розміщення банку „Правекс" по вул. Шевченка, 18 в м. Кіровограді за поданням обласної організації Національної Спілки архітекторів України.
  

   В залі музею експонуються архітектурні проекти лауреата премії 2012 року А.В.Пирогової, претендентів на здобуття премії, переможців обласного закритого конкурсу на кращу проектну пропозицію організації забудови та благоустрою територій, прилеглих до Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. М.Л.Кропивницького, а також документальні та друковані матеріали про лауреатів обласної премії у галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка.