03u.jpg (19204 bytes)

Відкриття музею (КОДТРК, 1994, відео)

    Художньо-меморіальний музей О.О.Осмьоркіна створено у 1985 році (Постанова бюро Кіровоградського міськкому Компартії та виконкому Ради народних депутатів від 29 травня 1985 р.) на базі меморіального будинку, де провів свої дитячі та юнацькі роки видатний художник і педагог першої половини ХХ ст. О.О.Осмьоркін.
    Будинок є пам'яткою архітектури загальнодержавного значення (Державний охоронний номер 291), збудований у 1899 році за власним проектом відомого єлисаветградського архітектора Якова Васильовича Паученка, дядька художника. Будинок складався з шести кімнат, інтер'єри яких вирізнялися ліпним і різьбленим декором, які, на жаль, в середині 1950-х років були повністю знищені.
    У 1990 році музею надано статус державного музею (Рішення Виконавчого комітету Кіровоградської міської ради народних депутатів від 12 вересня № 533). 21 червня 1994 році музейну експозицію відкрито для відвідування.
    Слід зазначити, що цій події передували довгих дев'ять років ремонтно-реставраційних робіт. Справа створення музею О.О.Осмьоркіна мала справжнє громадське відлуння. Була організована ініціативна група, до складу якої увійшли керівники обласного та міського рангу, директори краєзнавчого музею, облархіву, дитячої художньої школи, представники мистецької громадськості міста. Досить зазначити, що джерела поповнення фондів музею найрізноманітніші. Так декілька картин О.О.Осмьоркіна для створюваного музею були придбані ще Міністерством культури СРСР, понад 50 живописних і графічних робіт учнів О.О.Осмьоркіна передав Російський фонд культури. Білоруські художники Є.А.Зайцев, Н.М.Воронов та Ф.І.Дорошевич також подарували твори музею свого вчителя. Значний внесок зробив і обласний краєзнавчий музей, який передав ранні твори О.О.Осмьоркіна та декоративний ліхтарик з будинку Я.В.Паученка. Цікавий зразок декоративно - прикладного мистецтва кінця ХIХ - початку ХХ ст. - столик під самовар, виготовлений в іконостасній, художньо-іконописній та позолотній майстерні, яка належала Я.В.Паученку і співвласником якої був батько О.О.Осмьоркіна, безкоштовно передала одна із мешканок Кіровограда.

    Активну участь у створенні музею брала вдова художника Надія Георгіївна Осмьоркіна. Як архітектор вона власноруч розробила проект реконструкції будинку музею, що передбачав як відновлення первинного зовнішнього вигляду будинку, так і внутрішню перебудову з метою створення експозиційних залів. Н.Г.Осмьоркіна передала до музею живописні та графічні твори майстра, архів художника та його особисті речі, у тому числі предмети творчої праці - мольберт, палітру, етюдник, пензлі, натюрмортний фонд. На жаль, на відкриття музею Н.Г.Осмьоркіній завадив приїхати поважний вік та незадовільний стан здоров'я, але ця самовіддана жінка, яка присвятила все своє життя поверненню доброго імені чоловіка, незаслужено звинуваченого у формалізмі і на довгі роки забутого, постійно підтримувала музей аж до останніх своїх днів, а пішла вона з життя в 1997 році, заповівши музею живописні твори О.О.Осмьоркіна, його студійні малюнки 1920-х - 1930-х років та численні предмети з майстерні художника. До речі, творча спадщина О.О.Осмьоркіна експонувалася у 1998 році на виставці "Заповіт вдови художника".
    Музей підпорядкований відділу культури і туризму Кіровоградської міської ради. Як державна установа музей здійснює всі види музейної діяльності: науково-збиральницьку, науково-дослідну, експозиційно-виставочну, науково-просвітницьку, видавницьку та інші згідно з профілем.
    Експозиція музею розміщена в трьох залах. Меморіальний зал пропонує відвідувачам познайомитися з життям і творчістю О.О.Осмьоркіна. Особливу увагу привертають художні твори, які представляють всі улюблені жанри О.О.Осмьоркіна - портрети, натюрморти, пейзажі. Найбільш яскраво подано в експозиції творчість художника 1930-х-1940-х років та картини останніх років. Представлено в експозиції також дитячий малюнок художника, його ранні живописні твори, а також остання незакінчена картина.
    У вітринах та на подіумах експонуються оригінальні фотознімки, документи, особисті речі, предмети з творчої майстерні художника, меморіальні предмети з будинку Паученка-Осмьоркіних. У двох виставочних залах експонуються унікальні твори відомих російських художників - учнів О.О.Осмьоркіна, які були передані в дар Російським Фондом культури напередодні відкриття музею.
    Музейне зібрання налічує майже 3 тис. одиниць музейних предметів основного фонду: твори образотворчого мистецтва, фото-документальні матеріали, меморіальні та антикварні речі. Унікальними музейними предметами є живописні та графічні твори О.О.Осмьоркіна, його учнів. Згідно з науковою концепцією музею фонди комплектуються за такими темами: "Життєвий і творчий шлях О.О.Осмьоркіна", "Творчість учнів О.О.Осмьоркіна", "Життя та діяльність архітектора Я.В.Паученка"; формуються колекції: "Іконопис", "Сучасне українське мистецтво", "Предмети побуту кін.ХІХ - поч.ХХ ст."
    Музей організовує виставки своїх колекцій, сучасного українського образотворчого мистецтва, дитячої творчості, фотомистецтва, проводить екскурсії, читає лекції, влаштовує концерти камерної музики, творчі зустрічі.
    З часу відкриття музей відвідали понад 50 тис. осіб, з них більше половини - учні та студенти. Проведено понад 1600 оглядових та тематичних екскурсій.
    Музей загальнодоступний, працює щодня, крім неділі, з 10 до 16 години. Адреса музею: вул. Архітектора Паученка, 89, м.Кропивницький (Кіровоград), Україна.Тел.: (0522) 32 02 33.