Діяльність музею


   Аналізуючи діяльність художньо-меморіального музею О.О.Осмьоркіна, зокрема науково-просвітницький та експозиційно-виставочний напрямки роботи, можна зробити висновок про певний досвід успішної реалізації багатьох мистецьких проектів. Звичайно, музей не був першопроходцем в цих галузях, але чимало заходів та акцій в нашому місті в той час проводилися вперше.
   Яскравими і неповторними подіями стали виставки з музейної збірки до дня народження О.О.Осмьоркіна -"Художник і тоталітарний режим" (1995), "Заповіт вдови художника" (1998), "Живописна майстерня О.О.Осмьоркіна" (2002); до 130-річчя від дня народження Я.В.Паученка, дядька О.О.Осмьоркіна - Я.В.Паученко- художник архітектури" (1996). Унікальні експозиції до Міжнародного дня музеїв - "Цей чарівний побут єлисаветградців" (1996), "Музейний фотосалон" (2006), "Музейна нумізматична колекція" (2007).
   Нашим музеєм було презентовано виставки творів і хорватського художника Івана Лацковича-Кроати (1997), на презентації якої був присутній Надзвичайний і Повноважний посол Республіки Хорватії в Україні пан Джуро Відмарович, і сучасного білоруського художника Володимира Терещука (2003). Значимою подією стала виставка творів кіровоградських художників "Барви степу", влаштована в грудні 1996 року в Посольстві України в Російській Федерації, на відкритті якої були не лише представники дипломатичного корпусу українського посольства, а й чимало діячів культури Росії, серед яких і відомий мистецтвознавець, колишній директор Російського музею в С.-Петербурзі Василь Пушкарьов - товариш і соратник народного художника СРСР Овсія Моїсеєнка, учня О.О.Осмьоркіна. Значний резонанс в місті мали і всеукраїнські виставки, презентовані в музеї - "Репресовані полотна" із Спецфонду Національного художнього музею України (1999), "Майстри живопису", "Виставки живописних та графічних творів народного художника України Сергія Шишка", "Стоїть гора високая..." до 175-річчя від дня народження Л.І.Глібова,"Шляхами Тараса" до 190-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка, "Рисунок кримських художників", "Мальовнича Україна", "Хортиця крізь віки" з фондів Дирекції Художніх Виставок Національної Спілки художників України (2000-2006).
   Виставочні зали музею щедро експонували і твори відомих кіровоградських митців - народного художника України Михайла Надєждіна, заслужених художників України Бориса Вінтенка та Сергія Шаповалова, заслуженого працівника культури України Леоніда Бондаря, членів Національної Спілки художників України Анатолія Янєва, Юрія Гончаренка, Андрія Надєждіна, родини Фірсових, багато хто з них, до речі, згодом стали лауреатами обласних премій в сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна та в галузі архітектури, геральдики і вексилології та декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка, а також художників з інших міст України - заслуженого діяча мистецтв Галиччини, члена НСХУ Володимира Липового зі Львова, заслуженого художника України Івана Бондаря та члена НСХУ Тетяни Сосуліної з Черкас, члена НСХУ Юрія Петрушкіна з Донецька.
   Музей відкрив для глядачів чимало імен художників-аматорів та народних майстрів - Андрія Ліпатова, Миколу Явтушенка, Івана Ткаченка, Ольгу Коломієць, Віктора Хащініна, презентуючи їх персональні виставки.
   Досить вдалим мистецьким проектом музею є і так звана "Галерея дитячого мистецтва", мета якої презентація виставок дитячої творчості, популяризація кращих творів юних художників, залучення дітей до занять образотворчим мистецтвом. За цей період в музеї експоновано понад 20 виставок дитячого мистецтва - колективні., персональні, тематичні, виставки-конкурси, майстер-класи. Ці вернісажі - результат спільної роботи музею та Кіровоградської дитячої художньої школи ім.О.О.Осмьоркіна, студій образотворчого мистецтва Кіровоградського обласного дитячо-юнацького центру, інших навчальних закладів міста й області. В рамках "Галереї дитячого мистецтва" організовано лекторій "Світ мистецтва", основним завданням якого є загальний мистецький всеобуч учнівської аудиторії - знайомство з історією образотворчого мистецтва, виховання високих естетичних смаків через споглядання кращих зразків живопису, графіки та скульптури. Для стимулювання сприйняття лекцій та підвищення зацікавленності у слухачів, музеєм розроблені різноманітні тематичні вікторини: "З історії мистецтва", "Що ти знаєш про музей?", "Моє рідне місто", "Світ образотворчого мистецтва".
   Музеєм започатковано і успішно проводиться чимало культурно-просвітницьких акцій: "Музейні гостини", "Візит до музею" та "Дні відкритих дверей", під час яких презентуються тематичні виставки із циклу "Таємниці музейного зібрання". Не менш популярною є і своєрідна "Музична вітальня", в якій відбулися концерти народних артистів України - співаків Ніни Матвієнко та Дмитра Гнатюка, скрипаля Богодара Которовича, лауреатів міжнародних конкурсів скрипаля Олеся Семчука, піаністки Ганни Сегеди та гітариста Андрія Остапенка, а також муніципальних ансамблів камерної музики "Бароко" та "Єлисаветградська музична колегія", муніципального камерного хору під керівництвом заслуженого діяча мистецтв України Юрія Любовича, фольклорних та дитячих музичних колективів.
   Проведено понад 180 масових заходів - творчі зустрічі з художниками, урочистості з нагоди відзначення лауреатів обласних премій в сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені О.О.Осмьоркіна та в галузі архітектури, геральдики та вексилології та декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка, презентації друкованих художніх видань (альманаху Асоціації митців України "Артанія", творчо-біографічного альбому-довідника "Художники України", ювілейних поштових конвертів "Олександр Осмьоркін. 1892-1953"   до 110-річчя від дня народження художника і педагога та "Яків Паученко. 1866-1914" до 140-річчя від дня народження єлисаветградського зодчого, музейних буклетів "Художньо-меморіальний музей О.О.Осмьоркіна", "Місто Якова Паученка", "Життя художника в світлинах").
   Науковці музею ведуть активну науково-дослідницьку роботу, готують наукові довідки, доповіді, статті за темами дослідження, мають численні публікації в місцевій та фаховій всеукраїнській пресі (газети "Культура і життя" та "Український музей", журнали "Українська культура", "Музеї України", "Образотворче мистецтво"), а також в місцевих та всеукраїнських друкованих виданнях, є активними учасниками обласних та всеукраїнських наукових семінарів і конференцій з розвитку музейної справи, історії краю, реставрації музейних пам'яток.
   Колектив музею за високий професіоналізм, активну виставочну діяльність, успіхи у пропаганді образотворчого мистецтва неодноразово нагороджувався: Почесною грамотою спілки художників України (1998), Грамотою та Дипломом виконавчого комітету Кіровоградської міської ради (2001), Подякою виконавчого комітету Кіровоградської міської ради (2003), Грамотами відділу культури Кіровоградського міськвиконкому (2001, 2002, 2005), Дипломом Загальноукраїнського проекту "Україна туристична. Провідні підприємства. Особистості." (2007), медаллю «За вірність традиціям» за участь у Вскураїнському видавничому проекті «Знайомтеся – Україна. Туристичні стежки» (2012). Наукові співробітники та керівник музею також неодноразово відзначалися подяками та почесними грамотами Кіровоградської міської ради, Кіровоградської облдержадміністрації, грамотами відділу культури і туризму Кіровоградської міської ради та управління культури і туризму Кіровоградської облдержадміністрації (1998-2008). В 2001р. та 2012р. колектив музею був відзначений представленням на міській Дошці Пошани як «кращий заклад культури».
   Тож, запрошуємо всіх шанувальників образотворчого мистецтва завітати до художньо-меморіального музею О.О.Осмьоркіна аби поринути в царину творчої атмосфери, споглянути справжній живопис, який наповнює серця високими почуттями і збуджує душі до повноцінного людського буття.

Віта Чернова, директор музею