Виставка до 100-річного ювілею художника Володимира Федорова


    7 лютого 2020 року в художньо-меморіальному музеї О.О.Осмьоркіна відбулося відкриття виставки «Володимир Федоров: художник і час» до 100-річчя з дня народження митця.
    Експозицію виставки складають живописні та графічні твори відомого художника-земляка Володимира Олександровича Федорова (07.02.1920 – 25.08.1986) з музейної колекції «Сучасне українське образотворче мистецтво», а також унікальні оригінальні фотознімки та документи художника, передані до музею у свій час його вдовою Ніною Георгіївною Федоровою.
    На відкриття ювілейної тематичної експозиції саме в день народження талановитого живописця завітали художники, журналісти, музейники і викладачі художньої школи ім. О.О.Осмьоркіна. Багато хто з присутніх знали Володимира Федорова та його дружину особисто. Заслужений журналіст України Броніслав Куманський розповів про знайомство з Володимиром Федоровим ще під час своєї роботи в картинній галереї, а також про складнощі творчого процесу живописця над картиною «Переліт миру», на жаль, так і не завершеною.
    А відомий художник і педагог, член Національної Спілки художників України, завідувач відділу образотворчого мистецтва дитячої школи мистецтв Юрій Вінтенко не лише поділився спогадами про Володимира Федорова, а й подарував до фондів музею унікальний малюнок – подвійний портрет, виконаний 10 лютого 1949 року його батьком, який згодом став заслуженим художником України, Борисом Вінтенком та Володимирем Федоровим. На альбомному аркуші художники зобразили один одного в графічній техніці – туш і перо. Таким чином Володимир Федоров своєрідно екзаменував молодого художника Бориса Вінтенка, який щойно закінчив художнє училище. Малюнок був розірваний навпіл і портрети зберігалися в авторів окремо. Лише через багато років, коли не було вже митців, дружина Володимира Федорова Ніна Георгіївна передала половину малюнка Юрію Вінтенку, щоб відновити його в первинному вигляді.
    В експозиції виставки вперше представлено ще один дарунок, який музей нещодавно отримав. Живописну роботу Володимира Федорова «Околиця міста Світловодська» кін. 1960-х – поч. 1970-х років передала до музейної збірки Тетяна Храпова - досвідчений музейник, багаторічна трудова діяльність якої успішно проходила в обласних краєзнавчому та художньому музеях, а також і в нашому музеї. Тетяна Дмитрівна під час відкриття виставки теплими словами згадувала дружину, вірного друга і, перш за все, музу художника Ніну Георгіївну Федорову, яка подарувала цю картину їй в 1994-му році на добру згадку про приємні хвилини спілкування з майже землячкою. Адже Ніна Георгіївна народилася в місті Новогеоргіївську, затопленому Кременчуцьким водосховищем наприкінці 1950-х, і де поряд було збудовано новий Світловодськ, недалеко від якого розташований великий індустріальний центр Полтавщини Кременчук - рідне місто Тетяни Дмитрівни.
    Пізнавальною була й розповідь головного зберігача фондів музею музичної культури ім. Кароля Шимановського Олени Классової, яка повідала всім присутнім про дружбу її батька, відомого в нашому місті колекціонера-філателіста, Адольфа Звариша з художником Володимиром Федоровим, з яким він не лише товаришував, у них було багато спільного – і життя на одній вулиці, і те, що їх бабусі працювали в будинках Нейгаузів і Шимановських, а й брав у нього уроки малювання.
    Досить емоційно творчість художника, як яскравого представника соціалістичного реалізму - цілої епохи в образотворчому мистецтві, що безжалісно ламала долі багатьох митців, охарактеризував провідний науковий співробітник музею, заслужений художник України Андрій Надєждін, процитувавши влучне висловлювання сучасного мистецтвознавця Мар’яни Мусій: «Звинувачення художників у лояльності до влади нині є малопродуктивним, адже одні писали кон’юнктурні полотна, бо нічого більше не вміли, а інші – для того, аби мати можливість писати щось інше».
    Більша частина величезної мистецької спадщини Володимира Федорова нині зберігається в обласному художньому музеї, де також відкрили ювілейну виставку, на яку всіх присутніх запросив під час виступу завідувач відділу туристично-краєзнавчої та інформаційної роботи музею Олег Юрченко, зазначивши, що це лише перша з запланованих в цьому році виставок творів талановитого живописця Володимира Федорова.


Афіша виставки Директор музею Віта Чернова презентує виставку Виступає художник Юрій Вінтенко
 

Борис Вінтенко, Володимир Федоров
Подвійний портрет художників
1949
Папір, туш, перо
20х26
(Передав до фондів музею Юрій Вінтенко)
Виступає музейник Тетяна Храпова Володимир Федоров
Околиця міста Світловодська
Кін. 1960-х – поч. 1970-х.
Картон, олія
36х50
(Передала до фондів музею Тетяна Храпова)
 

Виступає заслужений журналіст України Броніслав Куманський Виступає головний зберігач фондів музею ім. К.Шимановського Олена Классова Виступає співробітник обласного художнього музею Олег Юрченко Виступає заслужений художник України Андрій Надєждін
 

 

Під час відкриття виставки