«Особова справа №2 - Яків Паученко»


     28 вересня 2021 року в Державному архіві Кіровоградської області відбулася презентація книги «Особова справа №2. Яків Васильович Паученко (21 березня 1866 р. – 29 жовтня 1914 р.). Матеріали до біографії». Випуск 2. – Кропивницький: ТОВ «Прінт Медія Про», 2021. – 58 с.
    Це науково-популярне видання із серії «Особова справа №» презентує показчик документальних та фотографічних матеріалів, що зберігаються в різних організаціях – архівах, музеях – про видатних осіб Кіровоградщини. Засновниками проєкту є галерея «Єлисаветград» (власник Микола Цуканов) та Державний архів Кіровоградської області (директор Лілія Маренець).
    У підготовці випуску про талановитого єлисаветградського архітектора Якова Паученка, присвяченого 155-річчю з дня його народження, що відзначається в цьому році, взяли участь провідні заклади культури міста та області – художньо-меморіальний музей О.О.Осмьоркіна, обласний краєзнавчий музей та обласна універсальна наукова бібліотека ім. Д.І.Чижевського.
    Музей надав для видання оригінальні та копійні фото-докуметальні та графічні матеріали про Якова Паученка, що зберігаються у фондах музею, а також ксерокопії документів та малюнків з фондів Російського державного архіву літератури і мистецтва (РДАЛМ, Москва, РФ), а саме – «Особова справа Паученка Якова Васильовича. Вересень 1883р. – 24 квітня 1897 р. Документи учня Училища живопису, ваянія і зодчества Московського Художнього Товариства Паученка Якова Васильовича». Оригінальним доповненням до видання стали кольорові фото з музейного зібрання - авторські світлини заслуженого журналіста України Ігоря Демчука, що експонувалися на тематичній виставці «Зупинись і замилуйся» до 145-річчя з дня народження Я.В.Паученка в 2011 році.
    Під час заходу виступили заступник голови Кіровоградської облдержадміністрації Сергій Поліщук, засновники видавничого проєкту директор Державного архіву Кіровоградської області Лілія Маренець та власник галереї «Єлисаветград» Микола Цуканов, а також автор вступної статті до видання провідний науковий співробітник музею заслужений художник України Андрій Надєждін, який подарував архівній установі каталог «Художник архітектури Яків Паученко», підготовлений музеєм у 2016 році з нагоди відзначення 150-річного ювілею зодчого.


Науково-популярне видання. Особова справа №2.
Яків Васильович Паученко (21 березня 1866 р. – 29 жовтня 1914 р.).
Матеріали до біографії. Випуск 2. – Кропивницький: ТОВ «Прінт Медія Про», 2021. – 58 с.


Директор Державного архіву Кіровоградської області Лілія Маренець
та власник галереї «Єлисаветград» Микола Цуканов презентують видання


Виступ провідного наукового співробітника музею Андрія Надєждіна.
Фото Ігоря Демчука, газета «Україна-Центр»


Під час презентації видання в Державному архіві Кіровоградської області.
Фото з інтернет-ресурсу Медіапортал DOZOR