Музейні квіти та натюрморт з «Бородянським півником»


    10 і 12 січня 2023 року в художньо-меморіальному музеї О.О.Осмьоркіна відбулася мистецька акція «Художні студії» за участі учнів та викладачів дитячої школи мистецтв міста Кропивницького.
    Завідувач відділу образотворчого мистецтва дитячої школи мистецтв Ольга Краснопольська разом з викладачами – відомим живописцем членом Національної Спілки художників України Юрієм Вінтенком та молодою мисткинею Анною Татаровою провели відкритий урок для учнів у музейному середовищі.
    Спочатку юні художники ознайомилися з експозицією тематичних художніх виставок «Непереможні» та «ARTукриття для митців», представлених в рамках арт-проєкту «Художні студії-2022» на тему: «Портрети сучасників на тлі війни», а потім протягом декількох годин творчо працювали. Учні молодших та старших класів відображали інтер’єри музейних залів та зелені оази квітів, які не лише їх прикрашають, а й створюють особливу атмосферу, наповнену сонячним світлом, теплом і затишком, що так не вистачає нам всім в оточенні інформаційного простору тривожних новин з фронту під звуки сирен.
    А викладачі школи мистецтв, до яких приєдналася і художниця Наталія Корнілова, організували справжню художню майстерню в одному із залів музею, де нині зберігаються меморіальні речі з будинку Паученка-Осмьоркіних, які в мирний час милували погляд відвідувачів у меморіальній експозиції.
    Художник Юрій Вінтенко відтворював на полотні олійними фарбами декоративний кований ліхтарик з різнобарвними скельцями, що у свій час був окрасою робочого кабінету єлисаветградського архітектора Якова Паученка і який можна побачити на старовинному фото з родинного альбому, де його племінник юний Олександр Осмьоркін з книгою сидить за оригінальним столиком у мавританському стилі. Саме на цьому інкрустованому кахлями дерев’яному столику, на тлі різьблених і розписних дверей його колеги-художниці поставили натюрморт із керамічних глечиків, основним з яких став «Бородянський півник», що нині є експонатом однієї з музейних виставок.
    Цей декоративний штоф у вигляді півника потрапив до музейної колекції в Міжнародний день музеїв 18 травня 2022 року – його подарував Юрій Вінтенко, а вручила Ольга Краснопольська. І це надзвичайно знаково, адже тої трагічної весни «Бородянський півник» став символом незламності українського духу. Недаремно Національний музей Революції Гідності забрав в експозицію як цінні артефакти кухонну шафку з півником, що дивом уціліли на стіні одного із зруйнованих внаслідок російського бомбардування будинків у місті Бородянці Київської області. А харківська художниця Валерія Полянскова подарувала подібних керамічних півників Президенту України Володимиру Зеленському та тодішньому Прем’єр-міністру Великої Британії Борису Джонсону під час його візиту до Києва 9 квітня 2022 року, коли вони були на Алеї Героїв Небесної Сотні.
    Такі глечики-півники у м’яких золотисто-коричнево-зелених тонах вироблялися на Васильківському майоліковому заводі з початку 1960-х і до 1980-х років. Його авторами, як вважає завідувачка відділу науково-фондової роботи Національного музею українського народного декоративного мистецтва Ірина Бекетова, є українські майстри художньої кераміки Валерій та Надія Протор’єви, які у свій час створили цілу серію робіт «Добрі звірі». Під час презентації влітку минулого року в Києві виставки «Український Фенікс. Васильківська майоліка» генеральний директор Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції Гідності заслужений діяч мистецтв України Ігор Пошивайло зазначив: «У назві та ідеї виставки закладено кілька сенсів: мова не лише про півника та його відродження з попелу, а й про відродження культурної ідентичності й історичної пам’яті України. Півник був частинкою мирного життя української родини, йому довелося побачити жорстокість та руйнацію, яку несе «рускій мір», але разом із тим він став свідком героїчних зусиль українців із розбору завалів і пошуку поранених, нашої взаємодопомоги та солідарності, вміння триматися попри все й перемагати».
    Ось і кропивницькі художниці, поринувши у вир думок і сподівань, відтворювали в своїх малюнках натюрморт з оберегом українського народу, символом його стійкості у кривавій війні за територіальну цілісність країни та її незалежність.
    Викладачі разом з учнями творили мистецтво в музеї Олександра Осмьоркіна – це і є спадкоємність поколінь, збереження традицій, зацікавлення до вивчення історії та культури свого народу, усвідомлення себе громадянами вільної європейської країни.


 

Учні та викладачі відділу образотворчого мистецтва дитячої школи мистецтв
міста Кропивницького під час «Художніх студій» у виставкових залах музею


Музейні квіти на малюнках учнів відділу образотворчого мистецтва дитячої школи мистецтв
міста Кропивницького: Ульяни Іванової (1 клас), Софії Кирилюк (6 клас), Анастасії Ярощук (7 клас),
Поліни Талда (7 клас), Вікторії Самофал (7 клас), Юлії Антошко (7 клас)


Художник-викладач Юрій Вінтенко пише етюд
меморіального ліхтарика з будинку Паученка-Осмьоркіних


Художниці Наталія Корнілова, Ольга Краснопольська та Анна Татарова
малюють натюрморт з «Бородянським півником»


 

Акварельні художні студії Анни Татарової


 

Музейні художні студії Ольги Краснопольської