Обласна премія у галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка заснована Кіровоградською обласною радою (Рішення від 31 травня 2002р. № 36) на клопотання Кіровоградської обласної організації Національної Спілки архітекторів України, Кіровоградського обласного відділення Українського геральдичного товариства, Кіровоградської обласної організації Національної Спілки художників України.
    Премія встановлюється у трьох номінаціях: «архітектура», «геральдика та вексилологія», «декоративно-прикладне мистецтво» і присуджується:
    у номінації «архітектура» - за введені в експлуатацію об’єкти архітектури та містобудування, у тому числі об’єкти промислового призначення, реконструкцію та реставрацію пам’яток архітектури та садово-паркового мистецтва, будівництво (реставрація) яких суттєво вплинуло на формування естетичного середовища населених пунктів області, є прикладом застосування передових сучасних технологій, конструкцій і матеріалів, має значну історично-архітектурну цінність тощо;
    у номінації «геральдика та вексилологія» - за реалізовані проекти: символіки територіальних громад області (герби, прапори, логотипи, відзнаки різних рівнів тощо);
відновлення історичної символіки області (за умови практичного застосування територіальними громадами області); символіки, яка застосована на об’єктах архітектури, введених в експлуатацію, в інтер’єрах та об’єктах садово-паркового мистецтва, має значну історично-художню цінність тощо;
   у номінації «декоративно-прикладне мистецтво» - за твори з килимарства та текстилю, об’ємно-просторові композиції з металу, дерева, глини, каменю, скла тощо, які використовуються на об’єктах архітектури, введених в експлуатацію, в інтер’єрах та об’єктах садово-паркового мистецтва, мають значну історично-художню цінність тощо.      Щорічно, 1 липня, у День архітектури України переможцям присвоюється звання «Лауреат обласної премії у галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка», вручається диплом установленого зразка, грошова частина премії, почесна відзнака обласної ради та обласної державної адміністрації – скульптура «Степовий орел».

    Перелік об’єктів (творів), які висуваються на здобуття обласної премії у галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка у 2017 році

у номінації «архітектура»:

    Будівництво православного храму і благоустрій території парку ім. Крючкова по вул. Ленінградській в м. Кіровограді (нині вул. Павла Сніцара в м. Кропивницькому). Час проектування – 2009 р. та будівництва – 2013 р. Автор проекту: Дрофа Ірина Олексіївна – член Національної Спілки архітекторів України, головний архітектор проекту, головний архітектор проектів ПП «СервісІнвест».
    Будівництво житлового будинку літера «А» і реконструкція житлового будинку літера «Б» по вул. Шевченка, 10 в м. Кіровограді (нині м. Кропивницькому). Час проектування – 2006 р., 2013 р. та будівництва – 2013 р. Автор проекту: Ковтун Ганна Валентинівна – член Національної Спілки архітекторів України, головний архітектор проекту, головний архітектор проектів ПрАТ «Кіровоградміськбудпроект».
    Реконструкція магазину непродовольчих товарів з будівництвом добудови по вул. Великій Перспективній, 48 в м. Кіровограді (нині м. Кропивницькому). Час проектування та будівництва – 2012-2016 рр. Автор проекту: Пирогова Алла Владиславівна – член Національної Спілки архітекторів України, головний архітектор проекту ТОВ «Модерн».

у номінації «декоративно-прикладне мистецтво»:

    Творчі доробки в галузі професійної художньої кераміки, теоретичне і практичне дослідження історичних традицій народної кераміки Кіровоградщини та впровадження традиційних технік гончарства в сучасне українське декоративно-прикладне мистецтво. Автор: Кулініч Лариса Олександрівна – член Національної Спілки майстрів народного мистецтва України, старший викладач кафедри образотворчого мистецтва та дизайну художньо-графічного відділення мистецького факультету Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка.
    Серія витинанок-інсталяцій «Пошуки буття» (Творчі проекти «Слов’янське буття» та «Доброчесності»), що впроваджують основні засади української національної традиції та традиційні жанри декоративно-прикладного мистецтва, пропагують актуальні теми з історії слов’янської культури. Автор: Ачкасова Марія Владиславівна – член Національної Спілки художників України, голова громадської організації «Арт-простір».

    У виставочному залі музею представлено твори претендентів на здобуття премії: архітектурні проекти членів Національної Спілки архітекторів України І.О.Дрофи, Г.В.Ковтун та А.В.Пирогової, твори декоративно-прикладного мистецтва члена Національної Спілки майстрів народного мистецтва України Л.О.Кулініч (кераміка) та члена Національної Спілки художників України М.В.Ачкасової (витинанка), друкований матеріал про художників.