Обласна премія у галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка заснована Кіровоградською обласною радою (Рішення від 31 травня 2002 р. № 36) на клопотання Кіровоградської обласної організації Національної Спілки архітекторів України, Кіровоградського обласного відділення Українського геральдичного товариства, Кіровоградської обласної організації Національної Спілки художників України.
    Премія встановлюється у трьох номінаціях: «архітектура», «геральдика та вексилологія», «декоративно-прикладне мистецтво» і присуджується:
    у номінації «архітектура» - за введені в експлуатацію об’єкти архітектури та містобудування, у тому числі об’єкти промислового призначення, реконструкцію та реставрацію пам’яток архітектури та садово-паркового мистецтва, будівництво (реставрація) яких суттєво вплинуло на формування естетичного середовища населених пунктів області, є прикладом застосування передових сучасних технологій, конструкцій і матеріалів, має значну історично-архітектурну цінність тощо;
    у номінації «геральдика та вексилологія» - за реалізовані проекти: символіки територіальних громад області (герби, прапори, логотипи, відзнаки різних рівнів тощо); відновлення історичної символіки області (за умови практичного застосування територіальними громадами області); символіки, яка застосована на об’єктах архітектури, введених в експлуатацію, в інтер’єрах та об’єктах садово-паркового мистецтва, має значну історично-художню цінність тощо;
    у номінації «декоративно-прикладне мистецтво» - за твори з килимарства та текстилю, об’ємно-просторові композиції з металу, дерева, глини, каменю, скла тощо, які використовуються на об’єктах архітектури, введених в експлуатацію, в інтер’єрах та об’єктах садово-паркового мистецтва, мають значну історично-художню цінність тощо.
    Згідно з Рішенням Кіровоградської обласної ради від 22 серпня 2017 року № 362 вручення премії відбувається щороку 21 березня - у день народження архітектора Якова Паученка. Переможцям присвоюється звання «Лауреат обласної премії у галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка», вручається диплом установленого зразка, грошова частина премії, почесна відзнака обласної ради та обласної державної адміністрації – скульптура «Степовий орел».

Перелік об’єктів (творів), які висуваються на здобуття обласної премії у галузі архітектури,
геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва
імені Якова Паученка у 2020 році

у номінації «геральдика та вексилологія»
    Символіка (герб та прапор) сіл Красносілка та Розумівка Олександрівського району Кіровоградської області. Автор: Білошапка Василь Вікторович – член Українського геральдичного товариства, Національних Спілок журналістів та краєзнавців України, комісії Кіровоградської обласної ради з питань впровадження символіки територіальних громад сіл, селищ, міст, районів області, директор Олександрівського районного краєзнавчого музею, лауреат обласної краєзнавчої премії імені Володимира Ястребова (2002) та обласної премії у галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка в номінації «геральдика та вексилологія» (2005) (сел. Олександрівка Кіровоградської обл.)
    Символіка (герб та прапор) селища Павлиш Онуфріївського району Кіровоградської області. Автор: Постриган Віталій Вікторович – вчитель історії опорного закладу загальної середньої освіти «Павлиський ліцей ім. В.О.Сухомлинського», лауреат обласної краєзнавчої премії імені Володимира Ястребова (2011) (сел. Павлиш Онуфріївського р-ну Кіровоградської обл.)

у номінації «декоративно-прикладне мистецтво»
    Монументальні панно в техніці мозаїки: «Старий Заповіт», «Хрещення Київської Русі», триптих «Іоанн Хреститель», «Покрова Пресвята Богородиця» та «Свята Праведна Єлисавета» 2017-2018 років виконання на території Соборного храму Благовіщення Пресвятої Богородиці в місті Кропивницькому
    Автор: Кривко Олександр Володимирович – художник, викладач КЗ «Художня школа імені О.О.Осмьоркіна міста Кропивницького», голова Архітектурно-будівельного відділу Кіровоградської єпархії УПЦ, клірик храму Святителя Миколая Чудотворця (м. Кропивницький)

    Твори - панно, виконані в традиційних техніках декоративно-прикладного мистецтва (художня вишивка гладдю та хрестиком, об’ємна аплікація із кольорових стрічок). Автор: Мунтян Валентина Василівна - заслужений майстер народної творчості України (м. Кропивницький).

    У виставочному залі музею експонується виставка демонстраційних матеріалів претендентів на здобуття премії.