Виставки

Віртуальна виставка
«Архітектори та архітектурні майстерні Кіровоградської області»
до Дня архітектури України

    Віртуальна виставка «Архітектори та архітектурні майстерні Кіровоградської області» – спільний творчий проєкт художньо-меморіального музею О.О.Осмьоркіна та Кіровоградської обласної організації Національної Спілки архітекторів України, організований до Дня архітектури України. Це свято встановлено на підтримку ініціативи архітекторів та містобудівників, їх творчих спілок, працівників проєктних організацій і місцевих органів містобудування та архітектури згідно з Указом Президента України від 17 червня 1995 року № 456/95 «Про День архітектури України» і відзначається щороку 1 липня.
    Кіровоградська обласна організація Національної Спілки архітекторів України створена в 1998 році. Ініціаторами-засновниками виступили нині заслужені архітектори України Лідія Крейтор, Віталій Кривенко, Юрій Пенязь та член НСАУ Григорій Литвин. На даний час обласний осередок архітекторів налічує 24 члена, голова правління - заслужений архітектор України Юрій Пенязь. Основними завданнями, які ставить перед собою обласна організація НСАУ, є: вільний розвиток творчих напрямків в архітектурі, вдосконалення професійної майстерності членів Спілки, захист їхніх законних авторських та професійних інтересів, а також збереження історичного та природного середовища регіону при розробці нових архітектурних проєктів, сприяння проведення фундаментальних і прикладних архітектурних та містобудівних досліджень, допомога у вдосконаленні середньої та вищої архітектурної освіти. Члени Кіровоградської обласної організації НСАУ займаються не лише проєктною роботою, а й педагогічною, науковою та адміністративно-управлінською діяльністю у галузі архітектури. Організовують виставки, виступають з публічними лекціями, беруть активну участь у громадському житті міста Кропивницького, Кіровоградської області та України.
    Кіровоградська обласна організація НСАУ є одним з ініціаторів заснування обласної премії у галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка, яка вперше була вручена в 2003 році. В номінації «архітектура» премія присуджується за введені в експлуатацію об’єкти архітектури та містобудування, у тому числі об’єкти промислового призначення, реконструкцію та реставрацію пам’яток архітектури та садово-паркового мистецтва, будівництво (реставрація) яких суттєво вплинуло на формування естетичного середовища населених пунктів області, є прикладом застосування передових сучасних технологій, конструкцій і матеріалів, має значну історично-архітектурну цінність. За цей час лауреатами премії стали 15 провідних архітекторів Кіровоградщини та з інших міст України як автори об’єктів та в складі авторських колективів. Архітектори Алла Пирогова та Людмила Харламова удостоєні премії двічі.
    В 2016 році з нагоди відзначення 150-річчя з дня народження видатного єлисаветградського архітектора Якова Паученка Кіровоградська обласна організація НСАУ підтримала ініціативу художньо-меморіального музею Олександра Осмьоркіна про перейменування вулиці Дворцової та Леніна на вулицю Архітектора Паученка - однієї з центральних магістралей міста Кіровограда (нині Кропивницького), на якій розташований музей в будинку, що є пам’яткою історії, містобудування та архітектури 1899 року «Будинок архітектора Я.Паученка».
    Експозицію виставки складають творчі доробки 1990-х – 2010-х років провідних кропивницьких архітекторів - членів Національної Спілки архітекторів України, серед яких є лауреати обласної премії у галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка в номінації «архітектура». Це – архітектурні проєкти заслуженого архітектора України Юрія Пенязя, Ірини Дрофи, Ганни Ковтун, Тетяни Пенязь, Алли Пирогової (ТОВ «Модерн»), Володимира Рака, Тетяни Рак, Романа Рака та Родіона Рака (ТОВ «АБРІС» Либідея»), інтер’єрні проєкти Наталії Стражнікової, а також архітектурні рисунки та пейзажі з пам’ятками архітектури Ірини Кухаренко, яка неодноразово презентувала в музеї персональні виставки авторських творів «Вернісаж» (2012), «Світ в акварелі» (2017) та «Графіка Ірини Кухаренко» до Дня архітектури України (2020).
    «Віртуальна виставка «Архітектори та архітектурні майстерні Кіровоградської області» презентує не лише реалізовані, але й потенційні архітектурні проєкти міських забудов та дизайнерські рішення інтер’єрів. Роботи Ірини Дрофи, Ганни Ковтун, Наталії Стражнікової, подружжя Пенязь Юрія та Тетяни, архітектурної династії Рак - Володимира, Тетяни, Романа та Родіона, творчого колективу ТОВ «Модерн», де провідним архітектором є Алла Пирогова, заворожують пластикою форм, креативними підходами конструктивних та художніх рішень складних завдань, що охоплюють широке коло тем від масової забудови та планування мікрорайонів до сакральних споруд. А архітектурні малюнки Ірини Кухаренко засвідчують багатогранність проявів особистої художньої виразності. Всі автори, архітектурні розробки яких представлені на виставці, є яскравими творчими особистостями, чимало з них є лауреатами премії імені Якова Паученка в номінації «архітектура». Всіх їх об’єднує високий професійний рівень, сучасне мистецьке мислення та членство в Національній Спілці архітекторів України, яка всіляко сприяє реалізації авторських проєктів в життя», - зазначає в тематичному буклеті провідний науковий співробітник музею заслужений художник України Андрій Надєждін, який є куратором виставки.


osm5427-00m.jpg (4655 bytes) osm5427-01m.jpg (10750 bytes) osm5427-02m.jpg (12360 bytes)
Афіша та буклет віртуальної виставки «Архітектори та архітектурні
майстерні Кіровоградської області» до Дня архітектури України

osm5428-01m.jpg (9256 bytes) osm5428-02m.jpg (8091 bytes)
Архітектурні проєкти Юрія Пенязя – заслуженого архітектора України, члена Національної Спілки архітекторів України, лауреата обласної премії у галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка в номінації «архітектура» в складі авторського колективу (2007) Архітектурні проєкти Ганни Ковтун – члена Національної Спілки архітекторів України, лауреата обласної премії у галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка в номінації «архітектура» в складі авторського колективу (2011)

osm5428-03m.jpg (7551 bytes) osm5428-04m.jpg (8588 bytes) osm5428-05m.jpg (7164 bytes)
Архітектурні проєкти Алли Пирогової (ТОВ «Модерн») – члена Національної Спілки архітекторів України, лауреата обласної премії у галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка в номінації «архітектура» (2012, 2014)

osm5428-06m.jpg (9051 bytes) osm5428-07m.jpg (9226 bytes) osm5428-08m.jpg (8203 bytes)
Архітектурні проєкти Ірини Дрофи – члена Національної Спілки архітекторів України, лауреата обласної премії у галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка в номінації «архітектура» (2017) Архітектурні проєкти Тетяни Пенязь – члена Національної Спілки архітекторів України

osm5428-09m.jpg (9012 bytes) osm5428-10m.jpg (8990 bytes) osm5428-11m.jpg (8632 bytes)
Архітектурні проєкти Володимира Рака, Тетяни Рак, Романа Рака та Родіона Рака (ТОВ «АБРІС» Либідея») – членів Національної Спілки архітекторів України

osm5428-12m.jpg (9807 bytes) osm5428-13m.jpg (7796 bytes)
Інтер’єрні проєкти Наталії Стражнікової – члена Національної Спілки архітекторів України Архітектурні рисунки та пейзажі з пам’ятками архітектури Ірини Кухаренко – члена Національної Спілки архітекторів України