Виставки

Віртуальна виставка дизайн-графіки Миколи Ломакіна
«Козацька слава невмируща»
до Дня Українського козацтва та Дня захисників і захисниць України

    Віртуальна виставка дизайн-графіки харківського художника Миколи Ломакіна «Козацька слава невмируща» презентується до Дня Українського козацтва та Дня захисників і захисниць України (14 жовтня).
    Ломакін Микола Олександрович народився 11 січня 1967 року в Кіровограді (нині Кропивницький). Мешкає у місті Харкові, з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну переїхав до рідного міста Кропивницького і став волонтером.
    Першу мистецьку освіту отримав в Кіровоградській дитячій художній школі, яка нині називається Художня школа ім. О.О.Осмьоркіна міста Кропивницького (1982). Закінчив Харківський державний художньо-промисловий інститут, нині Харківська державна академія дизайну та мистецтв, фах «графіка» (1996).
    Член Міжнародної асоціації дизайнерів IAD International Association of Designers (2020). Лауреат міжнародної премії «A’Design Award & Competition», номінація «графіка, ілюстрації та візуальний комунікаційний дизайн», нагорода «Iron Award», Комо, Італія (2020).
     Учасник всеукраїнських та міжнародних виставок книжкової графіки (з 2010). Персональні виставки творів експонувалися в Будинку художника Харківської обласної організації Національної Спілки художників України (2002) та художньо-меморіальному музеї О.О.Осмьоркіна – Виставка книжкової графіки Миколи Ломакіна «Графічні балади» (2012). Твори зберігаються в художніх музеях, приватних збірках в Україні та за кордоном.
    Працює в книжковій графіці з 2001 року, в тісній співпраці з видавництвами міста Харкова створив оригінальні ілюстрації до друкованих видань – творів українських та зарубіжних письменників: Ярослав Яріш «Кровна мста», Вальтер Скотт «Айвенго» та «Талісман або Ричард Левине Серце в Палестині», Роберт Луїс Стівенсон «Клуб самовбивців», Жуль Верн «Навколо світу за 80 днів» та «Михайло Строгов», Астрід Ліндгрен «Карлсон, який живе на даху», Джеймс Фенімор Купер «Червоний корсар», Луї Буссенар «Під Південним Хрестом», Данієль Дефо «Життя та незвичайні пригоди Робінзона Крузо», Ніколя Ваньє «Залишитися живим», а також українських народних казок та дитячих книг-енциклопедій.
    Книжкова графіка – це особливий напрямок в образотворчому мистецтві, який включає в себе досить широкий обсяг знань в різних сферах культурної діяльності людини: загальна історія, історія костюму, архітектури, зброї, знарядь праці, досконале володіння шрифтами та символікою орнаментів, різноманітними графічними техніками. Всі ці якості притаманні творам Миколи Ломакіна, тому вони вирізняються декоративністю і образністю, уважним ставленням до деталей і високою графічною культурою. Самі ці мистецькі характеристики художника-графіка стали основою для його співпраці з київським ТОВ «Монетний Двір «Княжий» – створення дизайну пам’ятних медалей «Герої Козацької України» та інших дизайн-проєктів.
    Експозицію виставки складають дизайн-проєкти комп’ютерної графіки Миколи Ломакіна із серій пам’ятних медалей: «Герої Козацької України», «Видатні постаті козацтва» та «Дівчина-Україна», виконані у 2020-2022 роках.
    Ось як сам художник-графік Микола Ломакін характеризує свою персональну виставку в тематичному буклеті, упорядником якого є провідний науковий співробітник музею заслужений художник України Андрій Надєждін:
    «Я знав, що восени 2022 року повернуся у рідний Кропивницький з черговою виставкою і що вона відбудеться у моєму улюбленому місці - художньо-меморіальному музеї Олександра Осмьоркіна. Але я не міг уявити, що ця виставка буде проходити на тлі російсько-Української війни з тисячами людських страждань, неймовірним, героїчним супротивом та незламним бажанням перемогти ворога. Всім своїм тілом і душею відчув себе нерозривною частиною мого українського народу. Біль кожного – це і мій особистий біль, а прагнення до перемоги – моє особисте прагнення. Після чорного 24-го лютого моїм головним бажанням є допомагати людям, робити все можливе, щоб прискорити перемогу.
    Виставка, яку я презентую, має назву «Козацька слава невмируща» і представляє мої дизайн-проєкти: «Дівчина-Україна», ескізи міні-серії «Видатні постаті козацтва», а також 15 (із 24-х запланованих) ескізів для великої серії «Герої Козацької України» і три вже випущені медалі з цієї серії, які створювалися для компанії ТОВ «Монетний Двір «Княжий» з жовтня 2020 по травень 2022 років. Ескізи повинні були використовуватися для виробництва пам’ятних медалей, адже компанія є офіційним дистриб’ютором і виробником пам’ятних медалей і колекційних монет. На жаль, в зв’язку з воєнним станом в країні, ці проєкти тимчасово призупинені. Але сподіваюся, що настане час, коли все відновиться і ми завершимо добру справу та розпочнемо працювати над новими проєктами.
    Наприкінці вересня 2020 року до мене звернулася маркетолог Монетного двору «Княжий» з проханням створити образ Дівчини-України для чеканки на медалях. Подібний образ можна зустріти на монетах багатьох країн – Ліберті (США), Лібертад (Мексика), Британія (Велика Британія), Діва-Полонія (Польща), Маріанна (Франція). Всі ці алегоричні зображення символу свободи мають античну форму. Це підкреслює те, що сучасна цивілізація та демократія походять від часів Стародавньої Греції. А так як ми, українці, нині повертаємось до своєї європейської ідентичності, то і образ Дівчини-України, на мою думку, повинен мати зв’язок з античністю, підкреслений українською символікою. Зокрема такими символами стали: вінок на голові Дівчини-України, зібраний з калини, пшениці, дубового листя – традиційних, овіяних легендами символів української поетики, а також державні символи. Але головним було знайти характерну зовнішність, яка відображає внутрішню сутність Дівчини-України. Створити так, щоб глянувши на неї, було відразу зрозуміло, це вона – Україна, з характерними рисами молодої красуні, впевненої у собі та незламним, твердим характером. І за місяць образ Дівчини-України був завершений.
    У квітні 2021-го я розпочав працювати над проєктом під назвою «Герої Козацької України». Мені потрібно було розробити дизайн медалей – лицьову і зворотну сторони, тобто аверс і реверс, а також намалювати портрети гетьманів і отаманів Українського Козацтва. Планувалося випустити серію із 24-х персоніфікованих медалей, присвячених найбільш яскравим персонажам Козацької доби. Епоха козацтва, що охоплює період існування Речі Посполитої, Гетьманщини, Запоріжжя після Гетьманщини, захопила мою свідомість і почуття яскравістю характерів у карколомному вирі історичних подій, тому працював з захопленням, заглиблюючись у історичний час чудернацької епохи бароко. Я встиг намалювати 15 образів. Останнього намалював гетьмана Пилипа Орлика, фактично засновника першої Української Конституції, вже тут, у Кропивницькому, у травні 2022 року».


Афіша та буклет віртуальної виставки дизайн-графіки
харківського художника Миколи Ломакіна «Козацька слава невмируща»
до Дня Українського козацтва та Дня захисників і захисниць України

Художник Микола Ломакін
Фото Олександра Шулешка
Микола Ломакін під час
творчої роботи за комп’ютером

Дизайн-проєкт. Дівчина-Україна
2020
Комп’ютерна графіка

Дизайн-проєкт.
Петро Конашевич-Сагайдачний.
Із серії «Видатні постаті козацтва»

Аверс. Реверс
2021
Комп’ютерна графіка
Дизайн-проєкт.
Богдан Хмельницький.
Із серії «Герої Козацької України»

Аверс. Реверс
2021
Комп’ютерна графіка
  Дизайн-проєкт.
Богдан Хмельницький.
Із серії «Герої Козацької України»

Аверс. Реверс
2021
Комп’ютерна графіка

Дизайн-проєкт.
Серія пам’ятних медалей «Герої Козацької України»

2021-2022
Комп’ютерна графіка

Пам’ятні медалі із серії «Герої Козацької України»
ТОВ «Монетний Двір «Княжий»
Київ. 2021
Діаметр – 40 мм